Lesík života

Tvé činy vždy následují Tvá přesvědčení. (Vzepřít se obrům)

Kalendář

Sloh

Kamery na každém kroku

     Kdykoliv vstupujete do obchodu nebo jiné veřejné budovy, upoutá vás nejdříve pohled na výstražný nápis: Pozor, objekt je střežen kamerovým systémem. Toto upozornění již dávno přestalo být výsadou obchodů, ale dostává se nyní i do soukromých firem, na soukromé pozemky a na ulice.

         Tak jako snad každá problematika má i tato dvě strany mince. Pro firmy, obchody a jiné podobné instituce, které využívají kamerového systému, je to samozřejmě výhodné. Pomáhá jim to sledovat, kde se co děje a nahrávky je upozorňují na nebezpečí krádeže a přepadení. Policii tyto záznamy napomáhají k dopadení pachatele. I díky médiím po přehrání záznamu či fotografie se mohou ozvat na policii lidé, kteří o podezřelém mají nějaké informace.

         Zároveň je ale v některých případech kamerový systém využíván i na pracovištích, aby měl majitel firmy přehled o svých zaměstnancích.  Sledují, zda si zaměstnanci plní své povinnosti a jestli žádným způsobem nenarušují pracovní morálku a harmonii mezi kolegy. Je to ale správné?

         Správné nejspíše ne, ale v dnešní době jsme si na to už zvykli. Někdy když přijde člověk do obchodu, bojí se si sáhnout do kapsy pro kapesník, aby se na něj hned nevrhla ochranka a nezačala ho obviňovat, že měl v úmyslu něco odcizit. V případě kamer na pracovišti to hraničí s narušením soukromí jedince.

         Je pravda, že kamery mají velice často hlavní účast na dopadení zločince, ale pokud přihlédneme k faktu, že technika pokročila a zločinci jdoucí po větší kořisti bývají chytří, tudíž jsou schopni nejrůznějšími způsoby oklamat tento systém. V těchto situacích jsou záznamy zbytečné a následné vyšetřování selže na nedostatku důkazů.

         Pokud tedy porovnáme všechna pro (např. zamezení zločinu, dopadení obviněného…) a proti (např. nedostatek soukromí, strach ze sledování), měly by se kamery omezit pouze na skutečně problematická místa. Tak bychom my lidé mohli klidně žít a problémové osoby by skončily ve vězení či jiných nápravných ústavech.

Poslední komentáře
15.01.2015 12:43:38: Kamery na motorku, super věc...už jsem tomutaké propadl: http://www.max-kamery.cz/cs/kategorie/kame...
22.04.2014 10:29:37: Příslušenství pro kamery http://www.prislusenstvimadman.cz/cs/10-prislusenstvi-pro-bezne-kamery ...
 
Když připustíš porážku, pak ji dostaneš.